Brodawki zwykłe to bardzo charakterystyczne zmiany skórne o typie hiperkeratotycznych grudek, powstałe wskutek zakażenia wirusem HPV. Czas trwania utrzymywania się brodawek może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilkunatu lat! Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie oraz rozpoczecie leczenia.

BRODAWKI WIRUSOWE U DZIECKA

PIELĘGNACJA I ZABIEGI W GABINECIE DERMATOLOGICZNYM 

Brodawki zwykle pojawiają się u dzieci między 10. a 18. rokiem życia, w miejscach, gzie doszło do uszkodzeń skóry lub urazów. Mija od 1 do 6 miesięcy od zakażenia nim pojawią się zmiany skórne.
W przebiegu brodawek może dochodzić do autoinfekcji (przenoszenia się zmian skórnych na inne lokalizacje) oraz zarażenia wirusem innych osób przez bezpośredni kontakt. Występowaniu brodawek zwykle nie towarzyszą żadne inne dolegliwości.

Jak wyglądają brodawki?

Są to hiperkeratotyczne grudki (o kalafiorowatym kształcie) najczęściej umiejscowione na palcach rąk, okolicy wałów paznokciowych, kolanach, łokciach oraz podeszwach stóp. Ich rozpoznanie stawia się przy wykorzystaniu badania dermoskopowego (przeprowadza je dermatolog).

Czy brodawki są groźne?

Brodawki mogą ustępować samoistnie w ciągu 2 lat od pojawienia się (u 60% dzieci). U pozostałej grupy pacjentów brodawki mogą utrzymywać się przez bardzo wiele miesięcy i niekiedy są trudnym problemem klinicznym.

W CocoMed dysponujemy metodami leczenia brodawek wirusowych u dzieci.

Umów wizytę w cocomed teraz!

Leczenie brodawek wirusowych u dzieci:

O rodzaju metody leczenia brodawek wirusowych decyduje lekarz na wizycie, po uwzględnieniu wieku dziecka, liczby oraz wielkości zmian.

 1. Krioterapia

  Jest to zabieg wykonywany przy pomocy ciekłego azotu, krioterapia to inaczej wymrażanie zmian skórnych. Po wykonanym zabiegu powstaje pęcherz, który po kilku dniach ulega wygojeniu. Po krioterapii konieczne jest stosowanie plastra ochronnego na okolicę poddaną zabiegowi. Niekiedy zabieg wykonywany jest kilkukrotnie. Zabieg wykonywany jest bez znieczulenia.

 2. Laser Co2

  To metoda termicznego zniszczenia brodawek wirusowych ciepłym laserem. Zabieg poprzedza znieczulenie miejscowe (kremem znieczulającym lub zastrzykiem).

 3. Łyżeczkowanie

  Zwykle stosowane łącznie z krioterapią, polega na mechanicznym ścięciu brodawek oraz oczyszczeniu skóry z ognisk wirusa.

 4. Miejscowe preparaty keratolityczne

  Niejako „wypalają” brodawki wirusowe. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, zabezpieczając miejsce wokół brodawek wazeliną, oraz stosowac plaser ochronny.

Cocomed Warszawa przychodnia dla dzieci
Umów wizytę w cocomed teraz!
ZAUWAŻYŁEŚ BRODAWKI WIRUSOWE U SIEBIE LUB TWOJEGO DZIECKA?

– zgłoś się do dermatologa (wykona on dermoskopię i potwierdzi rozpoznanie)
– stosuj opatrunek z plastrem na miejsca występowania brodawek by nie dopuścić do autoinfekcji oraz zakażenia u domowników
– dbaj o higienę
– zdezynfekuj obuwie specjalnie do tego dostosowanymi preparatami
– o metodzie leczenia zadecyduje lekarz

Artykuł autoryzowany przez naszego specjalistę:
Lek. Anna Płatkowska-Szczerek

Artykuł autoryzowany przez naszego specjalistę:
Lek. Anna Płatkowska-Szczerek

Na podstawie książki: Dermatologia Pediatryczna pod red. prof. dr hab. M. Miklaszewskiej