Jedzenie jest nieodłącznym elementem naszego życia, pełniącym rolę zarówno źródła energii, jak i przyjemności. Dlatego tak ważne jest, aby dzieci od najmłodszych lat rozwijały zdrowe nawyki żywieniowe. Niestety, wielu rodziców zauważa, że ich pociechy często mają trudności z jedzeniem, odmawiają potraw lub są wybredne w wyborze posiłków. W tym artykule postaramy się przybliżyć przyczyny tego zjawiska na różnych etapach życia dziecka, a także podzielić się sprawdzonymi sposobami na zachęcenie dzieci do jedzenia i poszerzanie ich diety.

Dlaczego dzieci nie jedzą?

Noworodek i niemowlę:
Noworodki i niemowlęta odżywiane są głównie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Jednak nawet na tym wczesnym etapie można zauważyć różne problemy związane z jedzeniem, takie jak trudności w ssaniu lub odruch wymiotny. Przyczynami mogą być wrodzone wady anatomiczne, problemy z przyrostem masy ciała lub choroby. W takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Przedszkolak:
Przedszkolaki często wykazują opór wobec jedzenia. Przyczyną mogą być czynniki emocjonalne, takie jak niechęć do nowych smaków, preferowanie jedzenia o określonej konsystencji lub problem z kontrolą emocji podczas jedzenia. Niekorzystne doświadczenia związane z jedzeniem, takie jak zmuszanie do spożywania niechcianych potraw lub zbyt restrykcyjne podejście rodziców, mogą również przyczyniać się do negatywnego podejścia do jedzenia.

Dziecko w wieku szkolnym i nastolatek:
Wraz z rozwojem dziecka i wejściem w okres szkolny i adolescencję, pojawiają się nowe czynniki wpływające na apetyt. Młodzież ma tendencję do eksperymentowania, zarówno z nowymi doznaniami emocjonalnymi, jak i smakowymi. Często pojawiają się zmiany preferencji żywieniowych, które mogą prowadzić do odmowy potraw, które wcześniej były akceptowane.

Jak zachęcić dzieci do jedzenia?

 1. Zapewnij zróżnicowaną i atrakcyjną prezentację jedzenia:
  Dzieci często opierają swoje wybory żywieniowe na wyglądzie jedzenia. Dlatego warto zadbać o estetyczne podanie potraw. Kolorowe talerze, kształty zwierzątek lub ciekawe aranżacje mogą przyciągnąć uwagę i zachęcić do spróbowania czegoś nowego.
 2. Włącz dziecko do procesu przygotowywania posiłków:
  Zachęcanie dziecka do aktywnego udziału w gotowaniu lub przygotowywaniu prostych potraw może zwiększyć jego chęć do jedzenia. Pomoc w wyborze składników, ich mierzenie czy mieszanie mogą być interesujące i angażujące dla malucha.
 3. Stwórz pozytywną i przyjemną atmosferę przy stole:
  Rodzice powinni pamiętać, że przy stole powinna panować spokojna i przyjemna atmosfera. Rytuały, takie jak wspólne posiłki przy stole, mogą rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka. Unikaj presji i negatywnych komentarzy dotyczących jedzenia.

Rozszerzanie diety i odkrywanie nowych smaków

 1. Stopniowo wprowadzaj nowe produkty:
  Wprowadzanie dziecka do nowych smaków powinno być stopniowe. Zacznij od łatwo przyswajalnych pokarmów, a następnie stopniowo dodawaj nowe składniki do jego diety. Próbowanie nowych rzeczy powinno być postrzegane jako zabawa, a nie obowiązek.
 2. Bądź przykładem:
  Dzieci naśladują swoich rodziców, dlatego warto być dla nich dobrym wzorem żywieniowym. Jeśli widzą, że codziennie jemy różnorodne i zdrowe posiłki, są bardziej skłonne do naśladowania.

Zachęcaj do wypróbowania:
Dzieci mogą mieć opory przed jedzeniem nieznanych smaków. Przy zachęcaniu do wypróbowania nowych potraw ważne jest, aby być cierpliwym i nie zmuszać dziecka. Stwórz atmosferę, w której może ono poczuć się bezpiecznie i nie być pod presją.


Trudności związane z jedzeniem u dzieci mogą pojawić się na każdym etapie życia. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z potencjalnych przyczyn tego zjawiska i odpowiednio na nie reagować. Zachęcanie do jedzenia powinno opierać się na pozytywnym i przyjaznym podejściu. Rozszerzanie diety dziecka powinno być stopniowe i stworzyć okazję do odkrywania nowych smaków. Pamiętajmy, że cierpliwość i dobre przykłady są kluczowe w procesie kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dziecka.